УГОСТИТЕЉИ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ поручују: “Пустите нас више да радимо и преживимо”

Удружење радника угоститељства и туризма Републике Српске затражило је од Министарства трговине и туризма и Владе РС да им коначно дозволе да раде како би успјели прехранити породице радника, али и своје породице.


Жељко Татић, предсједник Удружења, истакао је угоститељи очекују да почну радити након Ђурђевдана, те да ће уколико до тога не дође њихова егзистенција бити још више угрожена, те да ће морати предузети радикалније мјере.

– Нећемо ратовати на улицама, али ћемо се сви, заједно са радницима пребацити на Биро, па нека нам држава тако исплаћује редовна примања наредних мјесеци, док са друге стране неће имати никакав прилив средстава од нас – истакао је огорчени Татић.

Угоститељи траже ослобађање од свих парафискалних намета до краја године, те да се мјере које Град Бањалука предузима прошире на цијелу годину, а не само пар мјесеци.

Подсјетио је да је у Српској више од 60.000 радника који раде у угоститељству, те да би колапс овог сектора био катастрофалан и погубан.

– Ако смо сви у истом, ванредном стању, зашто се буџетским корисницима који примају преко 1.000 марака исплаћују једнократне помоћи у износима од 1.000 марака. Да ли то значи да смо ми грађани другог реда – упитао је Татић.

Он је подсјетио на примјере из региона, попут Србије гдје су многи ослобођени парафискалних намета до краја године.

– Нама редовно стижу рачуни за индустријску струју, а не дају нам да радимо, имамо већ велике дугове према добављачима, велики број угоститеља има и дугове за кирију. Једини излаз је да нам што прије дозволе да радимо иначе ћемо направити читав један сектор социјално угрожених људи – навео је Татић.

Навео је и да угоститељима ништа не значи то што ће се за један мјесец бити уплачени доприноси или плата радницима.

– Ево данас је 24. април, а порези и доприноси нису уплаћени никоме. То значи да ће се тек у мају исплаћивати за април. Све што се и буде исплаћивало иде преко Фонда солидарности, па ако не буде новца неће бити ни исплата – изјавио је Татић.
Подсјетио је да су недавно разговарали са ресорним министром Сузаном Гашић која је одговорила да нема новца.

– Питали смо је између осталог да ли ће Влада РС од средстава ММФ покрити бар дио изгубљене добити реалном сектору или помоћи у репроматеријалу како би се наставио рад или ће тај новац бити исплаћен страначком линијом – изјавио је Татић.

Додао је како угоститеље политика не интересује ни најмање, те да очекују да ће им најкасније од 11. маја бити дозвољено да раде.

Из Министарства трговине и туризма РС данас су потврдили да је одржан састанак са представницима Удружења радника у угоститељству и туризму Републике Српске, на коме је разговарано о тренутној ситуацији у области угоститељства и туризма насталој усљед ширења епидемије вируса корона.

– На састанку је констатовано да су угоститељство и туризам међу привредним гранама које су највише погођене због новонастале ситуације. Истакнуто је да је Влада Републике Српске, имајући у виду тренутну ситуацију са којом се суочавају привредници, укључујући и привредне субјекте у туризму и угоститељству, већ донијела мјере које имају за циљ да се помогне субјектима којима је, одлукама Републичког штаба за ванредне ситуације или одлукама градских и општинских штабова за ванредне ситуације, забрањено обављање дјелатности или су престали са радом због посљедица дјеловања пандемије вируса корона на подручју Републике Српске – одговорили су из Министарства.


Уредбом која је како наводе, донесена предвиђено је да се из средстава Фонда солидарности за обнову Републике Српске обезбиједи исплата пореза и доприноса за исплаћену мартовску плату, као и да се обезбиједи исплата најниже плате, пореза и доприноса за мјесец април за запослене у привредним субјектима којима је, одлукама Републичког штаба за ванредне ситуације или одлукама градских и општинских штабова за ванредне ситуације, било забрањено обављање дјелатности или су престали са радом због посљедица дјеловања пандемије вируса корона.

– Поред тога, да би се ублажиле економске посљедице изазване ширењем вируса корона, Уредбом су прописане и мјере које се односе на: продужење рокова за подношење пореских пријава за различите врсте пореских обавеза, продужење рокова за плаћање пореских обавеза, као и друге мјере које ће се примјењивати на све привредне субјекте у Републици Српској. У периоду који је пред нама, Влада Републике Српске ће, узимајући у обзир и приједлоге мјера које буду упућене од стране представника угоститеља Републике Српске, дефинисати и друге мјере које ће на најбољи начин допринијети опоравку ове привредне гране – закључили су из ресорног министарства.

(Српскаинфо)


ТВОЈЕ МИШЉЕЊЕ!?

НОВО