Чо’ек жена: Како је Дуња сачувала лозу Вукића Попова

Занимљива прича о Црногорки која није хтјела да дозволи, да њен човјек остане без потомства! Примјер чојства у жена!
Вукић Попов, један од највећих јунака свога времена и вођа племена Куча, ожењен бијаше Дуњом, ћерком војводе Илије Пилетића. Дуња је била лијепа, и док је Вукић живио у неку руку самовољно, као владар, докле је она била прва домаћица, а уз то гостољубива и права сиротињска мајка. Срећна што може да учини и свакоме отвори дом свога гласовног мужа, али се почне осјећати несрећном што јој Бог не даде од срца порода. Ово је потајно мучило, јер је сматрала да је због ње можда, Вукић несрећан. И та мисао да од најбољег Куча неће остати никакав пород, све више јој је сметала и није јој давала мира.
Једног дана сишла Дуња у Подгорицу да нешто потргује за кућевне потребе. У повратку из вароши упути се са њом нека лијепа и стасита ђевојка. Успут су њих двије разговарале о разним домаћим стварима, о кући и планини, о борбама и невољама, о старим и младим. Дуњи се допаде млада сапутница, пита је како се зове и од чије је породице, па ће одједном.
– А били се ти, ђевојко, удала?
– А да која то ђевојка, која се не би удала ако нађе згодну прилику? – одговори она смијући се.
Дуња застала на почивалу изнад Биоча, а затим се окрене ђевојци:
– Би ли узела Вукића Попова?
Ђевојка је погледа зачуђено:
– Тако ти Бога шта збориш?
– То ђевојко, то; би ли ти узела Вукића Попова?
Ђевојка је погледа зачуђено:
– Ја, богме, мислим да нема те која не би узела тако гласовитог човјека и првога јунака у Куче. Но, он је, јадна давно ожењен.
– Знам ја дијете моје – додаде на то Дуња. Знам да је ожењен. Ја сам његова жена, али он треба да се ожени другом женом, па те зато и питам, јер ми се допадаш.
– Црна! Како можеш да то збориш – чудила се ђевојка.
– Тако, и ајдемо – рече Дуња, и узе ђевојку за руку.
Дошли су заједно Дуњиној кући и нашли Вукића ђе сједи и пуши поред огњишта.
– Помаже ти Бог Вукићу, и нека ти је срећна жена поздрави се Дуња са својим мужем, и показа руком на младу ђевојку, која је стидљиво стајала поред ње.
– Жено, што је теби? – упита Вукић.
– Ево ти, Вукићу, довела сам ти нову жену!
– Јеси ли ти при себи? Каква жена, кад си ти моја жена?
– Јесам, јесам – при себи, али од данас ће тако да буде. Нећу да се угаси огњиште Вукића Попова, и зато ти ја остајем као сестра, а ова млада ђевојка нека ти је жена. И нек ви је са срећом!
– Али знаш ли ти Дуња, да наша вјера то не допушта? – почео Вукић.
– Ако вјера не допушта, допуштам ја, и ја мислим да ће ве и Бог благословити. Кад ве ја благогосиљам – настави Дуња.
Затим је зграбила пушку, изишла пред врата и опалила узвикујући:
– Ходите браћо да честитате жену Вукићу Попову! И тако је и било. Вукић је узео лијепу младу ђевојку, вјенчао се са њом, и из тог брака родио се Вукићу син Стјепан, који је уживао глас једног од биранијех Куча.
Дуња је, као што је рекла, остала у Вукићевом дому.
ТВОЈЕ МИШЉЕЊЕ!?